Tri kroky k finančnej pohode

Zarobte peniaze navyše len tým, že o nich budete lepšie premýšľať. V tomto článku nájdete niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu zarobiť peniaze navyše.


Krok č 1:
Urobte si prehľad o Vašich financiách. Pri budovaní a ochrane Vášho rodinného bohatstva so zarobenými peniazmi zaobchádzajte starostlivo. Premýšľajte o tom, či je nutné kupovať všetky lákadlá, ktoré nás obklopujú. Bohatí ľudia spravidla žijú veľmi umiernene a ich výdavky sú veľmi hlboko pod ich príjmy. Neutrácajte všetky peniaze a odkladajte si časť zarobených peňazí na neskoršiu spotrebu. Bill Gates, najbohatší muž planéty je približne 200.000 krát bohatší, než priemerný Američan. Napriek tomu ale neutráca 200.000 krát viac za jedlo, dovolenku a koníčky. Zaobchádzajte so svojimi peniazmi podobne, aj keď v menšom objeme. Urobíte prvý dôležitý krok k budovaniu Vášho bohatstva. Väčšina ľudí nemá presnú predstavu o tom, ako vyzerá ich rodinný rozpočet. Stačí si spísať a sčítať pravidelné príjmy a výdavky. Vaše výdavky by mali byť podstatne nižšie než príjmy. Ak sú čísla na oboch stranách vyrovnané, je nutné s tým začať niečo robiť. Ďalšie informácie nájdete v rubrike "Rady - tipy - články".


Krok č. 2: Budujte si rodinné rezervy
. Všeobecne sa odporúča tvorba troch typov rezerv. Krátkodobá, ktorá slúži k vyriešeniu udalostí typu nákup novej práčky, chladničky, apod. Táto rezerva by mala byť vo výške mesačného príjmu. Strednodobá rezerva vo výške trojmesačného príjmu by Vám mala pomôcť preklenúť neočakávanú udalosť typu strata zamestnania, dlhodobá choroba apod. V praxi je možné tieto dva typy rezerv zlúčiť do jednej. Dlhodobá finančná rezerva vo výške troch ročných príjmov by mala pomôcť v kritických životných situáciách ako je napríklad invalidita. Držanie dlhodobej rezervy je ale drahé a komplikované, preto je výhodnejšie si tieto rezervy zaistiť vhodným typom poistenia. Viac informácií o rodinných rezervách nájdete v rubrike "Vyznajte sa v investovaní".


Krok č. 3:
Zmeňte svoje finančné návyky. Ak by sa v školách vyučoval predmet "Základné finančné zručnosti", mali by sme všetci oveľa jednoduchší štart do praktického života. Väčšina ľudí sa prvýkrát stretne s problematikou riadenia osobných financií až v čase, keď zarobí svoje prvé peniaze. A so svojimi peniazmi väčšinou začneme zaobchádzať podľa príručiek a marketingových akcií finančných spoločností. Nerobte to isté čo ostatní a premýšľajte o svojich peniazoch inak. Stačí dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré nájdete v kapitolách "Vyznajte sa v..."


Ďalšie Tipy pre Vaše bohatstvo nájdete v sekcii "Články"

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Pozrite si video "Ako si usporiadať svoje financie"

Okrem toho Vám dvakrát do mesiaca zašleme tipy pre Vašu peňaženku

spracovaním osobných údajov